kõhnad inimesed

Eile õhtul sattusin vaatama ETV pealt dokflmi söömishäiretega (söömishäire siinkohas on ilustatud väljend sõna "anoreksik" kohta) naistest. No päris jube oli vaadata kuidas seda nö tänapäeva haigust ravida üritati, kui palju raha see laenas, kui palju olid inimesed selle "haiguse" pärast oma elu raisanud.
Ravi meenutas tõesti veidi vanglareziimi: kindel toit, kindel graafik, kindlad reeglid, tubade läbiotsimine ja järelkontroll.
Pani mõtlema, kui palju on tegelikult maailmas taolisi haigusi: söömishäired, seksuaalhäired, joomishäired, sotsiaalhäired jne. No ikka on palju.
Aga kas neid saab ikka nimetada haiguseks? Pigem on need ju sümptomid. Sümptomid, mis on tekkinud tänu elukeskonnale, meediale, väärtushinnangutele. Ja taolisi haigusi esile kutsuda on ju imelihtne: sisesta 14 aastasele neiule paar tundi et ta on paks, las vahib telkust igapäevaselt filme kus on saledad modellid ja voila juba varsti läheb neiu kempsu ja ajab näpud kurku. Ja kas see on siis neiu süü, et ta nii teeb? Ei, ta teeb seda arusaamadest, mis on tekkinud tänu tema elukeskonnale.
Seega tundub minu jaoks suht silmakirjalik kui on asutused mis seda nö haigust ravivad. Kas selle asemel, et ravida sümptomit ei oleks mitte õigem ravida haigust ennast - muuta meie väärtushinnanguid, muuta meedia suhtumist jne. Seda on küll raskem ja aega nõudvam teha, kuid lõptulemusena peaks tulemus olema parem.

Samas ei ole seda probleemi Eestis veel väga palju, kuigi ma tunnen muret järgmise generatsiooni pärast. Paljud neist pole enam eestlased vaid eesti jänkid. Nende kultuur pärineb mtv-st ja internetist (või puudub kultuur üldse). Tunnistan, et see on küll üldistus ja olukord ei ole ehk nii hull, kuid sellele tasuks juba varakult mõelda. Kõik mis USA-st tuleb ei le hea.

"USA-s jõuti tõdemusele, et toit, mida sellel maal süüakse, teeb paksuks. Enamjagu täisealisest elanikkonnast on kas ülekaalus või suisa rasvunud (üle 63 protsendi, nagu näitavad 2005. aastal tehtud uurimuse tulemused). Samal ajal kannatab viis miljonit ameeriklast toitumishäirete all, mistõttu nad on liiga kõhnad."

4 comments:

  1. Nii, sooviksin vastu vaielda. Söömishäiere ei võrdu anoreksia. Anoreksia on üks söömishäiretest. Neid on veel.
    Siis see, et aint ühiskond on süüdi ei vasta tõele. Söömishäired tulenevad psüühikast, inimene tunnetab oma keha valesti, tajud ei ole õiged. Ja seepärast teeb nii. Samuti kaasneb sellega muid häireid, nagu eile ka filmis oli näha. Psüühiline ebatasakaalukus jne. Ja sellisest asjast on raske lahti saada. Ja see asutus ei pakkunud selleks ka õiget võimalust. Liiga vähe sai seal olla jne. Psühhiaatrist ma parem ei räägigi.
    Muidugi ei saa väita et ühiskonnal ei ole oma osa selles. Loomulikult on ka selliseid häireid mis on meediast jne tingitud, kuid need on psühholoogilised ja kergemini ravitavad.

    ReplyDelete
  2. Antud kontekstis oli söömishäireks siiski anoreksia. Pole kunagi öelnud et need sõnad tähendavad sedasama.

    Tõesti, söömishäired tekivad enamuses psüühikast. Aga millest tekib psüühika? Kogu meie psüühika on ju loodud selle alusel mida me enda ümber näeme. Ja kui psüühiline pool läheb peesse siis on ka füüsilise poolega kohe nihu. Seega kui ühiskond annab meile vale eeskuju, siis on see ühiskondlik probleem. Sellele ma tahtsingi rõhuda oma textiga.
    Kui poleks ühiskondliku survet, siis poleks neid "haigusi" kah peaaegu üldse.
    Geneetika geneetikaks, kui ongi eelsoodumus, siis see ei tule välja kui inimene toitub normaalselt. Normaalse toitumise lapseeas tagab aga just perekond ja sotsiaalne keskond.

    ReplyDelete
  3. Nu mõni juba sünib sellisena. Ajus on miski mööda ja sinna ei ole idagi eriti teha. Päris ühiskonna kaela ka ei saa ajada. Ühiskond muidugi soodustab. Aga kui sul aju on tuksis ja tajud on teistsugused, siis ei ole midagi teha. Ja söömishäirete puhul tihti nii on. Muidugi on ka nii, et tahtejõudu peab olema et lahti saada, aga enamusel neist ei ole millele toetuda ja nii ta läheb.
    Anna andeks kui valesti aru sain et söömishäire=anoreksia, jäi mulje.

    Aga jah, nõustun sinuga, et paljuski on ühiskona teha, kuida miski toimu.

    ReplyDelete
  4. See oli nii keeruline tekst, et ma nüüd mõtlesin, et läheks ajaks näpud kurku... Aga ekää - ma ju ei ole paks :)
    See film oli eniveis irmus... Uskumatult irmus... :S

    ReplyDelete

kriba kriba